Kurtki puchowe – ogólna charakterystyka

Niemalże wszyscy miłośnicy typowego stylu miejskiego zimą noszą wyłącznie jeden typ odzieży wierzchniej – stylową kurtkę puchową. Bardzo szybko skojarzono ją bowiem z modą outdoorową. Niegdyś z takich kurtek korzystali wyłącznie sportowcy lub osoby amatorsko uprawiające zimowe dyscypliny sportowe. Kurtki puchowe damskie były wykorzystywane podczas długich pieszych wycieczek, górskich wypraw, wspinaczek czy jazdy na nartach. Teraz natomiast zostały przeniesione na ulice. A to dobrze, bo dzięki temu ludzie mogą obecnie nosić się i modnie, i ciepło, i wygodnie!

Każda puchówka ma swój określony typ wypełnienia. Poszczególne wypełnienia różnią się od siebie grubością, jakością i tworzącym je materiałem. Kurtki są też oczywiście różne pod względem wyglądu. W zależności od tego, do kogo będą kierowane, wykażą się zupełnie innym krojem. Modele typowo męskie mają na ogół prostą budowę. Nigdzie się nie zwężają, dzięki czemu powinny pasować na każdego mężczyznę. Z kolei modele damskie wyróżnia zdecydowanie bardziej nietypowy krój. W przypadku tych kurtek na ogół stosuje się specjalne triki, których celem jest wyszczuplenie sylwetki bądź podkreślenie jej atutów. Kobiece kurtki są więc zwężane w talii i bardzo delikatnie rozkloszowane u dołu. To dzięki nim dosłownie każda figura może przypominać klepsydrę.

Akurat kurtki puchowe damskie są jednak znacznie bardziej zróżnicowane. Nie zawsze będą krótkie. Projektanci już jakiś czas temu postanowili zabawić się formą klasycznych puchówek i delikatnie ją urozmaicić. W ten oto sposób powstał pierwszy puchowy płaszcz. Na pierwszy rzut oka przypomina on oczywiście kurtkę, ale różni się od niej tym, że jest znacznie dłuższy. Nawet wśród puchowych płaszczy można teraz znaleźć ich różne warianty. Podstawowe modele sięgają mniej więcej do kolan, ale są też i takie, które dosięgają połowy łydki czy niemalże ziemi. Dłuższe puchowe kurteczki pięknie wyciągają i wyszczuplają sylwetkę. Wbrew pozorom mogą być śmiało noszone nawet przez niższe panie.